W branży cateringowej sprawny łańcuch dostaw odgrywa istotną rolę w wywieraniu dobrego wrażenia na klientach i w budowaniu dobrego wizerunku. Bez skutecznej organizacji transportu zamówień prędzej czy później firma dostarczająca posiłki napotyka trudności i przeszkody w swojej codziennej działalności.
Dowóz cateringu na czas to jedno, natomiast z naszego punktu widzenia związane jest z tym odpowiednie planowanie tras oraz wyznaczanie tak zwanego minimum logistycznego dla poszczególnych stref. Dla klientów oznacza to konieczność spełnienia określonych warunków zamówienia, ale finalnie przekłada się na jakość obsługi i cenę usługi. Co to jest minimum logistyczne cateringu i jak przekłada się to na elastyczność w realizacji zamówień?
Definicja minimum logistycznego w zamówieniach cateringowych
Współcześnie zamawianie posiłków jest naprawdę proste. Rynek usług cateringowych rozwinął się na tyle, że wiele problemów logistycznych, z którymi kiedyś trzeba było się zmierzyć, zostało rozwiązanych za pomocą nowoczesnych technologii. Ale branża cateringowa wciąż spotyka się z różnego rodzaju wyzwaniami i rosnącymi kosztami działalności. Obliczenie minimum logistycznego jest istotne, ponieważ pozwala nam na optymalizację tras i godzin transportu, a także rozsądne zarządzanie zapasami produktów. W ten sposób zmniejszane są koszty operacyjne, co pozytywnie wpływa na końcową cenę cateringu dla klientów.
Z ekonomicznego punktu widzenia pojęcie minimum logistyczne odnosi się do progu wartości usługi, poniżej którego przedsiębiorcy nie opłaca się zrealizować zamówienia klienta. W przypadku naszych usług cateringowych kwota ta została skalkulowana rozsądnie i tak naprawdę nie wymaga zamawiania niczego na wyrost czy też kombinowania, jak przekroczyć ten próg minimalny. Jego określenie związane jest z kosztami, które trzeba ponieść dla realizacji takiego zamówienia, by po prostu było opłacalne. Termin ten ma zresztą ogromne znaczenie w każdej relacji dostawca - klient i jest obecne we wszystkich sektorach usług.
Minimum logistyczne pozwala firmom cateringowym na zredukowanie kosztów związanych z dostawą. W praktyce jest to związane z całą organizacją procesu logistycznego, który planuje się w taki sposób, aby minimalizować puste przejazdy i maksymalnie wykorzystać flotę pojazdów. Wprowadzenie minimum logistycznego ogranicza realizację małych zamówień, które mogą generować wyższe koszty operacyjne w stosunku do przychodów. Oferując usługi cateringowe musimy uwzględniać zarówno koszty paliwa, jak i inne koszty operacyjne oraz ustalić próg, poniżej którego dostarczenie zamówienia staje się nieopłacalne. Minimalne zamówienie cateringu określone jest po to, by klient miał jasność co do jednego z podstawowych warunków realizacji usługi.
Przykłady minimum logistycznego w różnych typach cateringu
Większe zamówienia zmniejszają nasz koszt jednostkowy, dlatego każdy klient może otrzymać atrakcyjniejszą cenę końcową. Kwota minimum logistycznego cateringu dla wszystkich zamówień złożonych na stronie Frykasy Ananasy wynosi 250 złotych dla Łodzi i aglomeracji łódzkiej oraz od 500 do 1000 złotych dla Warszawy i okolic. W tym drugim przypadku może obowiązywać obniżone, specjalne minimum logistyczne cateringu dla wszystkich stref na poziomie 250 złotych.
Czy w takim razie można u nas zamówić mniejsze pakiety niż widoczne na stronie lub modyfikować zawartość pater? Nie, ponieważ co do zasady oznaczają one minimalną możliwą do zamówienia liczbę sztuk czy też porcji. To usprawnia proces zamówień i przyczynia się do ich realizacji z zachowaniem wysokiego standardu usług. Pamiętaj, że wszystkie nasze produkty przygotowujemy na konkretne, indywidualne zamówienie. Nie magazynujemy gotowych przekąsek, co gwarantuje, że zawsze dostaniesz produkt najwyższej jakości i świeżości.
Na naszej stronie internetowej możesz szybko sprawdzić dostępność terminów z promocyjnym minimum logistycznym. Wystarczy nam Twój kod pocztowy, który wpisujesz w rubrykę, a wtedy otworzy się kalendarz miesięczny. Po wybraniu konkretnego dnia dostawy wyświetli się harmonogram godzinowy, umożliwiający sprawdzenie czy na dany termin i godzinę obowiązuje standardowe, czy też obniżone minimum logistyczne. Przedział godzinowy z niższym minimum wartości zamówienia jest oznaczony kolorem pomarańczowym.
Jak minimum logistyczne wpływa na koszt usługi cateringowej?
Złożoność operacji logistycznych w branży cateringowej jest codziennym wyzwaniem dla osób, które muszą odpowiednio zarządzać transportem posiłków oraz dystrybucją produktów spożywczych wykorzystywanych do ich przygotowania. Minimum logistyczne nie ogranicza się do rodzaju zamawianych posiłków, gdyż jest związane z warunkami handlowymi. Trafne określenie minimalnej wielkości zamówienia bywa problematyczne z uwagi na wiele zmiennych czynników, dlatego przeglądając oferty cateringowe firm z różnych miast możesz spotkać zupełnie inne progi przyjęcia do realizacji.
Jedni mają aspiracje, aby dostarczać swoją ofertę na terenie całej Polski, inne cateringi celują swoją działalnością w rynki lokalne. Natomiast zasady obliczeń są wszędzie takie same. Sprowadzają się do tego, że firma cateringowa musi zsumować całkowity koszt przygotowania posiłku, podzielić go przez liczbę produktów czy też porcji i określić oczekiwany zysk ze sprzedaży pojedynczej sztuki, z uwzględnieniem kosztów transportu do klienta. Dopiero na tej podstawie można wyznaczyć kwotę minimalnej wielkości zamówienia. Minimum logistyczne jest zatem ściśle związane z kosztami operacyjnymi firmy, również takimi jak transport chłodniczy, wynagrodzenia dla kierowców czy amortyzacja pojazdów.
Jak spełnić wymogi minimum logistycznego cateringu?
Spełnienie wymogów dla minimum logistycznego Frykasy Ananasy to sprawa prosta. Nawet niewielka impreza, w gronie dziesięciu czy piętnastu osób, to okazja do zamówienia przekąsek finger food czy kanapek w zestawach, które przekraczają ten próg. Jeżeli chcesz samodzielnie układać menu, to możesz wybierać spośród naszych gotowych propozycji i stworzyć listę zgodną z Twoim pomysłem na przyjęcie. Kilka tac z kanapeczkami koktajlowymi, koreczki, może jakaś sałatka? Idź na maxa, nie martw się o minimum.
Oczywiście w przypadku usług cateringowych łatwiej dla nas i korzystniej z punktu widzenia klienta jest ustalić minimum logistyczne, niż podawać minimalną liczbę sztuk lub porcji danej pozycji z menu. Możemy z całym przekonaniem stwierdzić, że to naprawdę upraszcza sprawę i eliminuje kombinatorykę stosowaną. „Dołożę jeszcze jednego pierożka, to mi przywiozą całe zamówienie, bo wyjdzie 251 złotych”. Zupełnie nie w tym rzecz.
Zdajemy sobie sprawę, że nasi klienci lubią mieć wszystkie informacje podane w sposób jasny, rzeczowy i bezdyskusyjny. Ilość i gramatura posiłków, wielkość porcji, sposób dostarczenia, lista składników, obszary dowozu - wszystko przedstawiamy wyczerpująco. Zawiera się w tym również kwota minimum logistycznego dla obu obsługiwanych przez naszych kierowców stref, więc wszystko możesz zaplanować w detalach.